Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

⚽️Futbol Fatih Terim: Benim Koltuğumdaki Çok Az Kişi Seviye Atlayabilirdi

Daimon

Moderator
Yönetici
Moderatör
TC Onaylı
7,129
6,128
113
1602584777255.png

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim merak edilenleri yanıtladı.

"İstikrarlı bir oyun anlayışıyla üst üste 2 maçı bile aynı 11'le oynayamadık. Satranç, dünyada bilinen en stratejik oyunlardan biri kabul edilir. Geçen sene benim koltuğumda olmayı bir strateji oyunu haline getirselerdi, çok az kişi seviye atlayabilirdi.”

"Galatasaray taraftarının kazanılan başarılarda payı çok büyüktür. Son yıllarda toplum sosyolojisinin değişimi, teknolojinin daha çok hayatımıza girmesiyle hayatımıza seyirciler de eklendi. Galatasaray'ın taraftarı seyircisinden daha fazla. Taraftarımız bize itici güç olmaya devam ediyor. En az takımım kadar taraftarlarıma da güveniyorum maça çıkarken."

'Başkanlık Düşüncem Yok'
"Büyük resme baktığımızda kulüplerin kapısına kilit vurulması gerektiği çok açık. Diğer takımların kültürü ve yapısı farklı olabilir ama benim açımdan Galatasaray'ın durumu kabul edilebilir değil. Bunu futbolun başındaki kişi olarak değil bu kulübün divan kurulu üyesi olarak söylüyorum. Bu laflarımdan başkanlıkla ilgili yakıştırmalar yapılacaktır ama böyle bir düşüncem yok. Şahsi kanaatim deniz bitmiş durumda. Çevrilebilir bir borçtan söz etmiyoruz. Kredi faizleri bile ödenebilir durumda değil. Kimse de 'Benim çıkış planım var.' diyemiyor, diyemez. Her sene şampiyon olsanız, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde kupa kaldırsanız bile borçları çevirmek zor."

Yeni Ozan Kabaklar Çıkar Mı?
"Ben istemez miyim? Ozan, 11 milyon avroya transfer oldu. Bizdeki 6 aylık performansıyla bu rakama ulaşıldı. Satış sonrasında 11 milyon avrodan akademiye yeni oyuncu veya yatırım için hiç para aktarılmadı. Çünkü o anda ya A takıma yeni oyuncu alınması gerekir ya maaş ya da borç ödenmesi gerekir. Zaten bütçede de böyle bir kalem yok. Akademinin kendine ait bir bütçesi yok. Ozanları yetiştiren antrenör, 2 bin 500 ile 4 bin 500 lira arasında maaş alıyor. Bu arkadaşlar haftada 6 gün çalışıyor. Türkiye'nin en büyük spor kulübünde Ozanlar yetiştiriyor. Bir de Anadolu'dan bahsedersek varın halimizi siz düşünün."

"Yabancı Kuralı, Alınmış Doğru Kararlardan Biridir"
"Bu kuralı birkaç dayanak üzerine kurdum. Kural, Türk oyuncu kuralıydı. Yani 14 Türk oyuncu mecburdu. İsterseniz hiç yabancı almayın. Burada teşvik kuralını kim ne kadar Türk oynatırsa karşılığını alması için koyduk. Hatta altyapıdan genç için iki misli karşılık bulacağı için kulüplere önemli bir katkı oluyordu. Sonradan bu kulüpler tarafından rağbet görmedi ve bu şekliyle kaldı. Bugün birkaç şey oturdu. Herkes oynamak istiyor. Onun için sadece Türkiye'yi değil, dışarıyı tercih ediyor. Bizim genç oyuncularımızın takır takır oynadığını görmekten büyük gurur duyuyorum. Bu artacaktır. Bu, ülkemize yapılacak en büyük yardımlardan biri. Bir diğer konu da milli takımlara sıkıntısının olmadığını gördük. Bu karar yürürlüğe girdikten sonra 2016 Avrupa Şampiyonası'na gittik. Bunlar bahane değil. Yabancı kuralı bence alınmış doğru kararlardan biridir."

"VAR Sistemi Bir Sigorta"
"VAR, Hakemlerin üstünden yükü alacak bir yardımcıydı. Her yeniliğin ve değişimin beraberinde getirdiği çelişkiler var. Zamanla bunların aşılacağına inanıyorum. VAR sisteminin bir sigorta olduğunu düşünüyorum."

"Bir hakem kolay yetişmiyor. Eğitimi ve pratiği ile bir hakemin tecrübelenmesi zaman alıyor. Bu kadar zor yetişen bir meslek sahibini bizler parçalıyoruz. Çünkü ne kişiye ne de içinde bulunduğu sisteme güveniyoruz. Performans değerlendirmesinin subjektif olduğunu, yanlı kararlar alabileceğini veya ispatlanamasa da talimatla iş yaptığını düşünüyoruz. Bunu düşündüren ise hakemlerin şahsı değil. Sadece içinde bulundukları sistem."

"MHK'nin idari ve organizasyon yapılanmasının kişilerden bağımsız yanlış olduğunu düşünüyorum. MHK, disiplin ve tahkim kurullarının bağımsızlaşması, TFF yönetiminden ayrı kulüpler tarafından seçimle belirlenmesi gerektiğine inanıyorum."
 
Üst